عمده ترین چوب های تولیدی در روسیه

عمده ترین چوب های تولیدی در روسیه

از آنجایی که چوب روسی و تخته روسی ازکیفیت بالایی برخوردار است، بر آن شدیم تا به بررسی اجمالی عمده ترین چوب های تولیدی در روسیه بپردازیم.

بزرگترین تولید کننده چوب جهان

روسیه به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صادرکنندگان چوب گرد صنعتی در جهان است و این کشور همچنین حجم قابل توجهی چوب اره ، تخته سه لا و خمیر کاغذ و کاغذ را صادر می کند.

با وجود اینکه دولت روسیه مالک اراضی جنگلی و منابع جنگلی (چوب و غیر چوب) است ، صنعت جنگل روسیه تقریباً خصوصی شده است.

چین به سرعت به عنوان بزرگترین وارد کننده محصولات چوبی در جهان ظهور کرده است و روسیه تاکنون مهمترین تأمین کننده آن است.

با و جود اینکه واردات چوب از روسیه به سرعت افزایش یافته است (و همچنان در حال افزایش است) ، روسیه در درجه اول [گرچه بصورت کاهنده] صادرکننده چوب گرد به چین بویژه در قالب کاج های مخروطی باقی مانده است.

اگرچه جنگل ها نیمی از زمین این کشور را اشغال می کنند ، اما نقش اقتصادی بخش جنگل برای روسیه محدود است. سهم بخش جنگلها در تولید ناخالص داخلی (تولید ناخالص داخلی) تنها 1.3 درصد ، در تولید صنعتی 7/3 درصد است.

عمده ترین چوب های تولیدی در روسیه:

مخروطی:

 • کاج (Pinus spp)
 • صنوبر (Picea spp)

صنوبر یکی چوب ساختمانی مفید است ، که معمولاً با نامهای مختلفی از جمله چوب آمریکای شمالی ، SPF (صنوبر ، کاج ، صنوبر) و وایت (نام جمعی چوب صنوبر) مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب صنوبر برای اهداف بسیاری استفاده می شود ، اعم از کارهای ساختمانی عمومی و جعبه ها تا مصارف بسیار تخصصی . جالب است بدانید ،اولین هواپیمای برادران رایت ، Flyer ، از صنوبر ساخته شده است.

 • صنوبر (نفروپلیپیس ابی)
 • لارچ (Larix spp.)
 • کاج سیبری (Pinus siberica – غالباً به عنوان سدر سیبری ترجمه می شود)

این کاج در اروپای غربی نیز سکونت دارد و در آنجا با نام اسکاتلندی شناخته می شود ، اما فیبر کاج روسی به دلیل سردتر شدن شرایط آب و هوایی بهتر است. تابستانهای خشک با دوره های رویشی کوتاه باعث رشد کاج های روسی در مرحله اولیه رشد می شود.

به همین دلیل ، دانه های چوب کاج روسی ریز ، متراکم و ظاهری عالی دارد.

کاج سیبری

کاج سیبری

برگریز:

 • بلوط (Quercus spp.)
 • راش (Fagus sylvatica)

چوب راش روسی در ساخت اشیاء بیشمار و لوازم جانبی مورد استفاده قرار می گیرد. احتمالا نام تخته روسی راش را بسیار شنیده اید و از کیفیت آن اطلاع دارید.

دانه ریز بودن آن ، کار با چوب را آسان ، خیساندن ، رنگ ، لاک و چسب کاری را آسان می کند. این چوب در برابر فشرده سازی و برش بسیار مقاوم است و هنگام انعطاف پذیری سفت است.

فرز کردن آن به دلیل ترک خوردگی گاهی اوقات دشوار است. چگالی چوب 720 کیلوگرم بر متر مکعب است. به خصوص برای نجاری جزئی ، به ویژه مبلمان مناسب است.

از صندلی گرفته تا پارکت (کفپوش) و راه پله ها ، راش روسی می تواند تقریباً در هر کاری استفاده شود. سختی آن باعث شده است که برای ساخت بازارهای چوبی و تاپ های میز کار ایده آل باشد.

راش روسی

 • توس (Betula spp.)

سرده‌ای از درختان برگریز و سخت‌چوب است که در خانواده توسکایان قرار دارد و خویشاوندی نزدیکی با سرده درختان راش/بلوط دارد. بیشتر گونه‌های توس درختانی با اندازه کوچک یا متوسط با عمر کوتاه و بومی قسمت‌های معتدل و زیرقطبی نیم‌کره شمالی هستند.

زمینه های استفاده

چوب توس بیشتر برای تولید روکش، برش دوار در ساخت تخته سه لا و تخته های چوبی متراکم استفاده می شود. فراتر از آن برای تولید پارکت ، قطعات چوبی اسلحه ، ترنر و کالاهای خانگی استفاده می شود.

چوب درخت کارلین (با الگوی بافت زیبا ناشی از عیوب چوب ، مانند دانه های فرفری و گره ها) برای ساخت مبلمان  و صنایع دستی مختلف استفاده می شود.
چوب خرد شده برای تخته های چوب و تخته فیبر ، سلولز ، فورفورال ، زایلیتول و سایر محصولات شیمیایی جنگلی استفاده می شود.
تقطیر خشک امکان دستیابی به محصولات شیمیایی زنجیره ای را فراهم می کند ، که به عنوان پایه ای برای تولید لاک ، فرمالین ، عطرها هستند.

 • آسپن (Populus tremula)
 • خاکستر  (Fraxinus spp.)
 • نارون (Ulmus spp.)
 • لیندن (Tilia spp.)